Пилип Орлик та його Конституція
Автор Вікторія Пастух   
П'ятниця, 31 березня 2017 07:43

Пилип Орлик увійшов в історію як один з найбільш впливових політиків Східної Європи. З його ім’ям пов’язують появу першої політичної еміграції - після поразки шведів у полтавській битві в 1709 році в м. Бендери були зібрані прихильники І. Мазепи, яким було оголошено про новий «уряді у вигнанні». Після смерті Мазепи емігрантів очолив Пилип Орлик.

Після смерті Івана Степановича Мазепи, Пилип Орлик одержав гетьманство. Як гетьмана всієї України його визнали і шведський король, і турецький султан. Церемонія проводилася за старовинними козацьким звичаєм, на противагу призначенням царем гетьмана на правобережній Україні.

Прийняття Конституції. Головною історичною подією в 1710 році було прийняття першої в світі писаної конституції. Зібравши всі традиції і норми козацького права, врахувавши традиції сучасного європейського політичного устрою, на Україні була прийнята конституція, автором її був Пилип Орлик. Коротка біографія цього політичного діяча в будь-якому довіднику світу позначена, як історія життя людини, яка намагалася реалізувати на законних підставах закони демократії.

Конституцією гарантувалися права і свободи всіх жителів держави, незалежно від майнових і станових відмінностей. Крім того, планувалося провести земельну реформу, щоб переглянути всі земельні ділянки, незаконно захоплені або передані в приватну власність - так вирівнювалося положення найбідніших верств населення. Українська державність мала поширитися на всю територію України, і кордони нової держави повинні були поважати всі сусідні країни.Конституція 1710 року була загальнополітичним актом волевиявлення Запорозького війська.

Конституція складалася з преамбули (вступу) і 16-ти статей. У преамбулі подавалася коротка історія козацтва як виразника прагнень усього українського народу, піднесення і падіння козацтва після його «добровільного» переходу під проводом Б. Хмельницького під самодержавну руку Московської імперії. За допомогою всіх можливих способів і засобів ця імперія обмежувала і скасовувала права й вольності війська Запорозького, а на вільний козацький народ, якого не здолала збройно, віроломно накинула невольничу кормигу.

    Визначалися принципи побудови української держави. Кожна ж зі статей формулювала конституційні норми в усіх галузях державного та суспільного життя за головної умови - відторгнення майбутньої Української держави від Московської імперії.

    Одним із ключових моментів Конституції стало визнання кордонів України та забезпечення їхньої цілісності. «Як кожна держава складається і затверджується непорушною цілісністю кордонів, - записано в ній, — так і Мала Росія, Вітчизна наша щоб у своїх кордонах, стверджених пактами від Речі Посполитої Польської і від Московської держави, які відійшли в гетьманську область, не були насильно змінені і порушені...». Гетьман як керівник держави зобов'язувався Конституцією чинити всіляку поміч Запорозькому Низовому війську. Цей документ визначав права всіх верств населення України: козацтва, селян, міщан, купецтва, усієї людності на території полків.

    Пилип Орлик помер у травні 1742 р. Поховано його в Яссах (Молдова), неподалік від Бендер. Мудрий державник, дипломат, творець нашої першої Конституції зустрів смерть в убозтві і бідності.

Титульна сторінка оригінальної версії конституції Пилипа Орлика, написаної західноруською мовою в Бендерах у квітні 1710 


Share

 

Онлайн реєстрація

Банер